Kurucumuz Tuncay Şentürk’ün theygotacquired ile röportajı ve Snapbytes’ın Atlassian Eklentilerinin yolculuğu

Kurucumuz Tuncay Şentürk, theygotacquired’tan Mallie Kim’e konuk oldu ve Snapbytes’ın Appfire tarafından satın alımı ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Snapbytes’ın Atlassian eklentileri’nin yolculuğu ve çok daha fazlası için röportajın Türkçe versiyonunu sizler için derledik.

Orijinal içerik için hemen tıklayın 

https://theygotacquired.com/saas/snapbytes-acquired-by-appfire/

#atlassian #atlassianpartner #tuncaysenturk #theygotacquired #appfire

Kurucumuz Tuncay Şentürk'ün theygotacquired röportajı Atlassian Eklentileri

Kurucumuz Tuncay Şentürk’ün röportajının Türkçe olarak derlenmiş versiyonu ile sizleri baş başa bırakıyoruz. | Snapbytes’ın Atlassian Eklentileri’nin Yolculuğu

Bu geliştiricinin Atlassian için geliştirdiği uygulamalar, nasıl büyük bir oyuncuyla anlaşmasını sağladı?
Snapbytes Appfire tarafından satın alındı

Kurucu Tuncay Şentürk için satışın en zor kısmı bırakıp gitmekti.

Yazılım şirketi Snapbytes’i 15 yıl boyunca büyüttükten sonra, geliştirdiği uygulamalar ve eklentiler onun için çocukları gibiydi. 2021’de sektörün daha büyük şirketi Appfire‘a sattığında, bu sanki onları evlendirmek gibi gelmişti.

“Onların bir başkası tarafından değerlendirildiğini görmekten derin bir gurur duyarken, yollarımızı ayırmak zorunda kalmaktan da derin bir kayıp duygusu yaşadım,” diyor.

Senturk’ün uygulamaları ve eklentileri teknoloji devi Atlassian‘ın proje yönetim yazılımını özelleştiriyordu, ancak Snapbytes’in bu alandaki daha büyük oyuncuların dikkatini çekmesi onu şaşırttı.

Satışı “ödüllendirici” bir deneyim olarak nitelendiren Senturk, aynı zamanda geceleri uykusunu kaçıran bir deneyim olduğunu da belirtiyor. “Bu ürünlerin yaratıcısı ve koruyucusu olarak kimliğimi, aradan çekilen biri olarak yeni rolümle uzlaştırmamı gerektirdi ve bu son derece zor bir süreçti” dedi.

Snapbytes’i kurmak ve İngiltere’ye taşınmak

Şentürk girişimci olmak için yola çıkmadı – sadece bir sorun gördü ve onu çözdü.

2005 yılı civarında Türkiye’de çalıştığı bilişim şirketi, proje yönetim yazılımı Jira’yı belirli bir özelliği eksik olduğu için değiştirecekti. Yazılımı beğenen ve potansiyelini gören Şentürk, boş zamanlarını şirketinin tam olarak ihtiyaç duyduğu şeyi yapacak bir eklenti oluşturmak için kullandı. Onun çalışmalarına dayanarak şirket Jira’yı kullanmaya devam etti.

Daha sonra, Jira’nın ana şirketi Atlassian’ın 2012’de bu tür eklentiler için bir pazar oluşturmasından birkaç yıl önce ürününü diğer şirketlere ücretsiz olarak yayınladı. Şentürk’ün ürünü çok tutuldu ve kısa süre sonra onu yönetmek boş zamanını fazlasıyla almaya başladı.

Atlassian ürünlerini özelleştirmeye ve geliştirmeye yönelik uygulamalar ve eklentiler için bir yarışma olan Codegeist’i duyduğunda bir fırsat gördü. Eklentisi için ücret almayı planlamamış olsa da yarışma, 10 dolarlık sabit ücretten başlayarak kademeli bir ücretli modele geçmesini gerektirdi. Yarışmayı kazanamamış olsa da bu, Senturk için oyunun kurallarını değiştiren bir adım oldu.

“Faydalarını görmeye başladım,” diyor. “Ücretli modele geçiş, kârlı bir girişimin başlangıcıydı.”

Bu girişim, çok tutulan bir hizmet seviyesi anlaşması özelliği olan Time to SLA da dahil olmak üzere ek Atlassian eklentileri geliştirmeyi içeriyordu. Talep o kadar arttı ki 2016 yılında Snapbytes Limited’i kurmak için günlük işinden ayrıldı ve büyüyen kullanıcı tabanını desteklemek için İstanbul’da bir avuç çalışanı işe aldı.

Bu başarı sayesinde Şentürk, İngiltere’ye “istisnai yetenek” vizesi aldı ve 2018’de Cambridge’e taşındı. Geliştirme ekibi Türkiye’de kaldı, ancak İngiltere ekibini tamamlamak için bir pazarlama uzmanı ve ürün müdürü getirdi.

Snapbytes, COVID-19 salgını boyunca başarılı oldu ve ekip işbirliği yazılımına duyulan ihtiyaçla birlikte uzaktan çalışmanın katlanarak arttığı bir dönemde satışlarını, müşteri tabanını ve gelirini artırdı. Şentürk, 90’dan fazla ülkede 4.000’den fazla şirketin Snapbytes uygulamalarını aktif olarak kullandığını söyledi.

“Şaşırtıcı bir şekilde, bu başarı sektörümüzdeki büyük oyuncuların dikkatini çekti” dedi. “Başlangıçta işi satmak gibi bir niyetim yoktu.”

Ancak sonunda, gelecekle ilgili bazı endişeleri vardı. Ekim 2020’de Atlassian, sunucu tabanlı programlar için tüm desteğini üç yıl içinde sonlandıracağını duyurdu ve kullanıcıları Atlassian ürünlerini buluta taşımaya teşvik etti.

Atlassian’ın buluta geçişi konusundaki belirsizlik

Bulut teknolojisine aşina olmaması Şentürk’ün gözünü korkutuyordu ve bu değişimin işletmesi için ne anlama gelebileceğinden emin değildi, bu nedenle satın alma teklifleri cazip görünüyordu. “Daha büyük bir kuruluşla birleşme fikri sorunlarıma uygun bir çözüm gibi görünüyordu” dedi.

Şentürk’ün bir işletme satma deneyimi olmadığından ve İngilizce ana dili olmadığından, M&A advisor‘ı aradı – bu, satın alınmak isteyen herkese tavsiye ettiği bir hareket.

“Bu, bir adım geri çekilip kendi şirketinize kuşbakışı bakmak gibi bir şey” dedi. “İşimi daha iyi anlamama ve şirketim için doğru değerlemeyi yapmama yardımcı oldu.”

Sonunda 26 ülkede 750’den fazla çalışanı olan çok daha büyük bir şirket olan Appfire’a satıldı.

Anlaşmaya göre Appfire, fikri mülkiyet hakları ve İstanbul’daki sekiz kişilik uygulama geliştirme birimi de dahil olmak üzere Snapbytes’in İngiltere’deki varlığını bünyesine katacaktı. Bu anlaşma, bölgesel bir yazılım ve Atlassian danışmanlık firması olarak yoluna devam edecek olan Snapbytes Türkiye ekibini kapsamayacaktı.

İyi bir anlaşma yaptığından emin olsa bile Şentürk için yazılım “bebeklerinden” vazgeçmek kolay olmadı.

“Bu geçiş sadece finansal veya ticari bir karar değildi,” diye açıkladı. “Bu, sıfırdan inşa ettiğim şeyi bırakma ve başkalarına güvenme konusunda son derece kişisel bir yolculuktu.”

Appfire’dan devam ediyoruz

Anlaşmanın bir parçası olarak Şentürk, Appfire’ın proje mühendisliği ekibine katıldı ve şirketin art arda gelen satın almalarla hızla büyüyerek, keyif almaya başladığı startup hissinden çok uzak bir şeye dönüşmesini izledi. Appfire ile çalışırken çok şey öğrendiğini ve profesyonel yolculuğunun en önemli noktalarından biri olmasına rağmen uzun vadede uygun olmadığını söyledi.

“Büyük bir işletmenin bir startup’ın ruhunu korumasını beklemek gerçekçi değil” dedi. “Satış sonrası aynı özerklik seviyesini korumak gerçekçi olmayan bir beklenti.”

Satıştan iki yıl sonra Appfire’dan ayrıldıktan sonra Şentürk, Snapbytes Türkiye’nin yönetim kurulunda yer almaya devam etti, ancak yeni bir şeyler yaratmak için o derin girişimcilik dürtüsünü de hissetti.

“Emekli olup hiçbir şey yapmadan duramam – bir şeyler inşa etmeliyim,” dedi. “Yeni bir başarı öyküsüne başlamaya hazırım.”

Kaynaklar:

Mümkün olduğunca özgün habercilik yapıyoruz. Bu hikaye için yararlandığımız diğer kaynaklar:

Başarılı bir dijital dönüşüm yolculuğu, buluta transfer ve Atlassian eklenti optimizasyonu için, yola çıkmadan bir rota ve strateji belirlemek oldukça önemlidir. Bu aşamada Snapbytes olarak yüksek sektörel tecrübemiz ile dijital dönüşüm süreçlerinde yanınızdayız.

Hemen randevu alın, işletmenizin dijital dönüşümü için ilgili adımları birlikte atmaya başlayalım. Böylelikle siz işletmenizi büyütmeye odaklanırken, gerisini biz halledelim!

Snapbytes ile bulutların üzerinde bir deneyim!