Yapay Zeka Atlassian Intelligence ile Jira’da

Atlassian Intelligence ile yapay zeka artık Jira Software, Confluence, Jira Service Management ve tüm diğer Atlassian ürünlerinde genel olarak kullanılabilir hale geldi.

Atlassian tarafından Atlassian Intelligence için yayınlanan blog yazısını sizler için Türkçe’ye çevirdik. Yazının orijinali için tıklayınız. Keyifli okumalar… #atlassian #atlassianintelligence #atlassianyapayzeka #yapayzeka

………………………

Atlassian’daki misyonumuz her ekibin potansiyelini ortaya çıkarmaktır. İşin nerede yapılırsa yapılsın, gelecekteki takım çalışmasının insanlar ve yapay zeka (AI) arasındaki bir ortaklık olacağına inanıyoruz.

Nisan ayında, milyonlarca yazılım, BT ve işletme ekibinin işlerini nasıl planladığı, takip ettiği ve teslim ettiğine dair 20 yıllık içgörülerden güç alarak, yapay zekadan yararlanarak ekip çalışmasını dönüştürme tutkumuzu duyurduk. O zamandan beri, insanların ve yapay zekanın birlikte nasıl daha iyi çalışabileceğini gösteren yapay zeka destekli ekip çalışması deneyimleri hazırlıyoruz.

Şimdiye kadar aldığımız tepkiler bizi şaşırttı. Atlassian’ın 265.000’den fazla müşterisinin yaklaşık %10’u beta programımız aracılığıyla Atlassian Intelligence‘tan yararlandı. Birçok ilk kullanıcı önemli faydalar bildirdi. İşte bir örnek:

 • Domino’s Pizza Enterprises Ltd‘deki ekipler, bireysel üretkenliği artırmak için Atlassian Intelligence‘ı kullanıyor.

“Günlük işimde Atlassian Intelligence, 5 sayfalık PIR raporlarını benim için 5 cümlelik özetlere dönüştüren sanal bir ekip arkadaşı görevi görüyor, böylece aylık gözden geçirme toplantılarından önce hızlı bir şekilde hızlanabiliyorum. Ürün ekiplerimizde verimliliği artırarak değerini şimdiden kanıtladı.” Matthias Hansen, Grup Teknoloji Direktörü

 • Herkes için temiz, uygun fiyatlı enerjiye sahip bir dünya yaratmaya kararlı lider bir enerji teknolojisi şirketi olan Ovo Energy, Slack’teki geliştiricilere yapay zeka destekli yardım sağlamak için Atlassian Intelligence’ı kullandı.

“Atlassian Intelligence, bağlam değiştirmeyi azaltmak için DevOps uygulamalarımızı Slack’e taşımamıza yardımcı oldu. Slack’teki geliştiriciler için desteği kolaylaştırmak amacıyla yapay zeka destekli bir Geliştirici Asistanı oluşturmak için sanal aracıdan yararlandık; bu, favori araçlarından ayrılmak zorunda kalmadan yardım alabilecekleri anlamına geliyor. Yapay zeka yanıtları ve sorun özetlerinin yanı sıra, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için Atlassian Intelligence’tan yararlanmak, geliştirici deneyimimizde bir artış sağladı.
Martin Brignall, Geliştirici Araçları Uzmanı

Bugün, Atlassian Intelligence yeteneklerinin ilk dalgasının, bulut platformumuzda genel olarak kullanıma sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz!

Atlassian_Intelligence_Generative_Yapay_Zeka_Editorde

Editörde Generative AI

İnsan-Yapay Zeka İşbirliği Başlıyor

Atlassian Intelligence yeteneklerinin ilk seti, yalnızca bireysel üretkenliği artırarak ekipleri güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda içgörüleri anında erişilebilir hale getirmek için kurumsal verileri kullanır ve veriye dayalı karar vermeyi basitleştirmek için bu içgörülerden yararlanır. Şimdi neleri başlattığımıza ve yakında nelerin geleceğine bir göz atalım.

Bireysel Üretkenliği Hızlandırın

Ekip çalışmasının temelinde bireysel üretkenlik yatar: her ekip üyesi elinden gelenin en iyisini yapmak için yetkilendirildiğinde, tüm ekip daha fazlasını başarabilir. Atlassian Intelligence ile ekip üyeleri, iş açısından kritik içerik sayfalarını saniyeler içinde hazırlayabilir, basitçe doğal dilde sorarak rutin görevleri otomatikleştirebilir, uzun soluklu içeriği anında özetleyebilir ve ilgili ve bağlama özgü yardıma daha kolay erişebilir. Artık herkes en iyi işini yapabilir- hız, verimlilik ve mükemmellik ile…

Bugün Kullanılabilir

 • Editörde Generative AI: Jira Yazılım destek taleplerinde anında kullanıcı hikayeleri oluşturun, Jira Hizmet Yönetimi’nde bir müşteri yanıtındaki tonu olgusaldan empatiye değiştirin veya Confluence’ta bir test planı için başlangıç noktası oluşturun.
 • AI destekli özetler: Yapay zeka tarafından oluşturulan özetlerle Confluence’ta herhangi bir konu hakkında bilgi edinin ve Jira Hizmet Yönetimi’nde olayları hızla çözmek için sorunları özetleyin.
 • Doğal dil otomasyonu: Confluence’ta doğal dili kullanarak eylemleri hızla otomatikleştirin. (Çok yakında Jira Software’de!)
 • AI tanımları (beta): Confluence’taki Atlassian Intelligence ile şirkete özgü kavramları, jargonu veya kısaltmaları anında açıklayın. Çok yakında Jira Software ve Jira Service Management’ta.

Kurumsal verilerden içgörü elde edin

Atlassian Intelligence, ekiplerin verilerden eyleme geçirilebilir içgörüleri her zamankinden daha hızlı toplamasına olanak tanır. Kusursuz doğal dil arayüzleri, kullanıcıların karmaşık sorgular oluşturmak için sade bir dil kullanmasına olanak tanıyarak bir kuruluşun bilgi tabanında esnek soru ve cevap deneyimleri sağlar.

Atlassian Intelligence Jira Entegrasyonu

Doğal dilden JQL’e

Bugün Kullanılabilir

 • Doğal dilden JQL’e: Jira Software veya Jira Work Management’ta karmaşık JQL sorguları gerektirenler de dahil olmak üzere sorunları ve bağımlılıklarını daha kolay ve hızlı bir şekilde bulmak için doğal dili kullanın.
 • Doğal dilden SQL’e: Atlassian Analytics’teki sağlam içgörülere erişimi veri bilimi ekiplerinin ötesine taşıyın, böylece her ekip üyesi proje yürütme eğilimleri, müşteri destek hızı veya ekip sağlığı gibi temel iş metriklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan sorular sorabilir.
 • Confluence’ta Soru-Cevap araması (beta): Projelerin durumu, temel iş akışları, politikalar veya süreçler hakkında sorular sorarak eyleme dönüştürülebilir bilgiler bulmak için basit arama sonuçlarının ötesine geçin. Confluence’ta şimdi beta sürümünde.
 • Compass’ta Soru-Cevap araması (beta): Bileşenler ve dağıtımlar hakkında belirli yanıtlar almak için teknoloji yığınınız hakkında doğal dilde sorular sorarak mikro hizmetleriniz, sistemleriniz ve ekipleriniz arasında bilgi aramak için harcanan zamanı azaltın.

Harekete geçmek için Atlassian Intelligence ile yapay zekayı kullanın

Kasım ayında, Slack’teki yardım taleplerine yanıt verebilen özel bir yapay zeka destekli sanal ekip arkadaşı olan Jira Hizmet Yönetimi’nde sanal aracıları kullanıma sunduk. Sanal temsilciler sayesinde ekipler, hizmet kalitesini korurken insan iş yükünü önemli ölçüde azaltabilir.

Bu, sizin ve ekiplerinizin daha fazlasını, daha hızlı başarmanıza yardımcı olacak ilk özel yapay zeka asistanıdır. Her biri ekiplerin fikirlerden eyleme daha önce görülmemiş bir hızda geçmesine yardımcı olacak daha birçok özel sanal ekip arkadaşının olacağına inanıyoruz.

Bugün kullanılabilir

 • Talep türü önerileri: Yapay zeka, Jira Hizmet Yönetimi yöneticilerinin sadece birkaç kelimelik komutla talep türleri oluşturmasına yardımcı olabilir. Bir araştırma katılımcısı hediye çeki talep etmekten üretim sürecinde sağlık ve güvenlik kontrolü talep etmeye, hatta Taylor Swift’in küresel turnesi için etkinlik ekibine VIP talebi göndermeye kadar her şey için hızlıca bir hizmet projesi oluşturun.

Çok yakında

 • Bitbucket kod gözden geçiricisi: Yapay zeka, çekme isteği farklılıklarını gözden geçirecek ve sözdizimi ve kod kuralları ile ilgili önerilen değişikliklerle otomatik olarak yorumlar bırakacak, böylece insan gözden geçirenlerin kritik değişiklikleri incelemek için daha fazla zamanı olacak. Yazılım geliştiriciler ayrıca, değişikliklere değerli bir bağlam sağlayarak, taahhüt mesajlarından PR açıklamalarını otomatik olarak oluşturabilecekler.

Bu, mümkün olanın yalnızca başlangıcı. İş akışınızın tüm aşamalarında size yardımcı olan sanal ekip arkadaşlarıyla, ekipleriniz neredeyse haksız bir avantaja sahip olacak. İşi ilerletmek için yapay zekayı kullanarak, tüm çeşitli hareketli parçalarıyla birlikte, herkes yüksek bir seviyede çalışacaktır.

Atlassian Intelligence’ı bugün deneyin

Yapay zekanın ekip çalışmasını benzeri görülmemiş bir şekilde ortaya çıkarma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Hepimizin paylaştığı değerler doğrultusunda, ekip çalışmasının geleceğini birlikte inşa etmek için müşterilerimiz ve ortaklarımızla işbirliği yapmaya kararlıyız. Sorumlu teknolojiye yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Bugünden itibaren, bulut ürünlerimizin Premium ve Enterprise sürümlerinde genel kullanıma açık olan yeteneklere erişilebilir. Yapay zekayı etkinleştirmek için kuruluş yöneticilerinin admin.atlassian.com adresinden Atlassian Intelligence kontrollerine erişmesi yeterlidir.

Atlassian’ın platformuna gelen yapay zeka özelliklerinin tam listesi ve kuruluşunuz için bunlara nasıl erişeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için özelliklere genel bakış kılavuzunu ziyaret edin.

Atlassian Intelligence’ı ekibinize ve iş akışlarınıza katmak için biz de Atlassian’ın da ele aldığı gibi sabırsızlanıyoruz. Snapbytes’ın uzman ve deneyimli ekibi ile hemen iletişime geçin!